Thajská kočka

Něco málo o Thajských kočkách


Historie

Thajské kočky pocházejí ze Siamu - dnešní Thajsko. Byly uctívány jako své a chovány v chrámech a u královeského dvora. Říkalo se o nich, že přinášejí hodně štěstí. První thajské kočky byly přivezeny do Velké Británie v roce 1886 anglickým velvyslancem v Bangkoku, panem Owenem Gouldem, jako dárek královské rodině. Kočky v té době byly také známé jako Royal Cats ze Siamu. Ve srovnání s dnešními siamskými byly větší, robustnější a měly "rohatou" hlavou.

Díky postupnému chovu byla siamská kočka šlechtěna do dnešní podoby: dlouhá trojúhelníková hlava, extrémně štíhlé tělo a dlouhé nohy. Vzhledem k rostoucímu zájmu o původní a robustnější typ, začaly angličtí chovatelé vybírat pro chov kočky z roku 1958, aby dosáhli původního vzhledu a vlastností koček, které byly poprvé přivezeny z Thajska. Tato snaha byla nakonec úspěšná v roce 1990, kdy tradiční siamské kočky získaly mezinárodní uznání jako samostatné plemeno, se zvláštním chovným standardem nazvaným Thai Cat.

vzhled:

Thajská kočka je elegantní a robustní, patří do kategorie větších koček se silnějšími, rozvinutějšími svaly a vyváženými proporcemi. Mezi její typické rypy patří kulatá hlava a poměrně dlouhé nohy. Kožešina thajských koček je hladká, jemná a silná.

Thajská kočka má několik variant zbarvení. Nejznámnější je SEAL POINT (tmavě hnědý vzor) a BLUE POINT (modrý vzor). Další varianty zbarvení jsou: chocolate-point, lilac-point, red-point a dále tato zbarvení mohou být s kresbou - tabby point.

zdraví:

Thajské kočky jsou obecně známé svým výborným zdravotním stavem a nenáchylností k nemocem. Také jsou známé svou dlouhověkostí, dožívají se v průměru 15 - 20 let.

temperament:

Thajské kočky jsou mazlivé a přátelské - je to plemeno, které se těší z toho, že je s lidmi. Mohou snadno získat vaši náklonnost svou neodolatelnou milostí, elegancí a oddaností. Mezi další rysy, kterých si milovníci tohoto plemene váží, patří vysoká inteligence a přátelství, stejně jako snadnost naučit se novým věcem. Thajské kočky nejsou tak hlučné a "ukecané" jako moderní siamské kočky a ani se nepokoušejí přitahovat vaši pozornost. Milují děti a jsou velmi společenské. Rády žijí ve smečce a těší se společnosti jiných mazlíčků.